Co to jest paspartu?

paspartu

Paspartu (czyli passe-partout) to słowo określające swego rodzaju ramy do obrazów, zdjęć, dyplomów czy rysunków, wykonane z kartonu, w którym wycięty został odpowiedniej wielkości otwór.

Taki rodzaj oprawy to szerokie możliwości wyboru. Paspartu dobierać można pod względem koloru, wielkości, rodzaju faktury, a także kształtu ramy i wyciętego otworu – najpopularniejsze są oczywiście prostokątne czy kwadratowe, nie brakuje jednak owalnych lub wielokątnych. Samo obramowanie można wedle własnych upodobań ozdobić, pomalować, podkreślić odpowiednim wzorem czy grafiką, a następnie całość umieścić za szybą. Metoda ta dodatkowo chroni obrazek przed szkodliwym działaniem wielu czynników (m.in. wilgoci) oraz przez uszkodzeniami mechanicznymi.

Paspartu to rodzaj ramy do obrazów i ilustracji, który jest niezwykle funkcjonalny i świetnie nadający się do właściwie każdego rodzaju pomieszczeń. Należy jednak kolor czy ewentualne zdobienia dobrać do klimatu wnętrza. Ciekawie wykonane paspartu to nie tylko dobry sposób obramowania rożnego rodzaju dzieł czy pamiątek, ale także interesująca dekoracja i element designerski oraz doskonały pomysł na prezent dla bliskiej osoby. Co więcej, oprawę taką można wykonać samodzielnie w domu, co wymaga oczywiście niewielkiego nakładu czasu oraz odrobiny zdolności manualnych i kreatywności. Dla osób mniej cierpliwych najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zamówienie i zakup paspartu. Na rynku pojawia się coraz więcej producentów, oferujących tego typu akcesoria. Cena paspartu zależna jest głównie od wielkości. Zazwyczaj jest to koszt rzędu od kilku do kilkunastu złotych.

Zobacz też: Paspartu | Nielsenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *