Dylematy moralne przy pochówku

kremacje zwłok

Nikt nie chce wcześniej zgłębiać tematu pochówku i wszystkich formalności z nim związanych, póki osobiście nie zacznie go to dotyczyć. Bo śmierć bliskiej osoby to przecież nic przyjemnego, ale niestety trzeba się z nią prędzej czy później zmierzyć, a także ze wszystkim, co jest związane z pochówkiem.

Dotychczas najbardziej powszechne były tradycyjne pogrzeby, gdzie ciało w trumnie składane jest do grobu. Rzadziej wybierane były kremacje zwłok. Sytuacja uległa nieco zmianie i ludzie przestali kojarzyć kremacje z pogańskim pochówkiem, choć nadal i wcale nie tak rzadko, tego typu narracja pojawia się w kazaniach kościelnych. Bo przecież tylko poganie palili zmarłych. Do tej pory nie wszyscy katolicy uważają kremacje za zgodne z wiarą chrześcijańską, a przecież mówi się, że ciało z prochu powstało i w proch się obróci.

Reklama: pogrzeb Kraków – dom pogrzebowy EPITAFIUM

Zdarza się, że duchowny godzi się na odprawienie nabożeństwa ale pod warunkiem, że ciało będzie złożone w trumnie. Potem zostanie spalone i dopiero w urnie przeniesione do grobu. Rodzina może mieć do czynienia z poważnym dylematem – dokonać kremacji i pochować zmarłego zgodnie z jego wolą, ale bez duchownego czy też z duchownym ale wbrew woli zmarłego, czy też może przystać na żądania duchownego i odprawić dwa pogrzeby – w trumnie i urnie.

Trudne decyzje a przecież żal serce rozdziera i na płacz się zbiera. A jeszcze trzeba się zmierzyć z formalnościami i nie małymi kosztami związanymi z pochówkiem. Tani pogrzeb – nie istnieje. Wszystko jest tak skalkulowane, by zasiłek pogrzebowy nie wystarczył na pokrycie kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *