Transport zwłok z zagranicy

przywóz zwłok z zagranicy

Śmierć bliskiej osoby to bardzo trudny czas, w którym musimy się zmierzyć z bólem po stracie i żałobą, ale też zebrać siły, by zorganizować uroczystości pogrzebowe. Jeżeli zgon nastąpił poza granicami naszego kraju, to istnieją dodatkowe utrudnienia.
Przywóz zwłok z zagranicy wiąże się z koniecznością uzyskania specjalnego pozwolenia, które wydaje starosta lub prezydent miasta. Takie pozwolenie powinno zostać wydane niezwłocznie, w terminie do trzech dni od otrzymania wniosku. Następnie dokument ten przesyłany jest do polskiego urzędu konsularnego, mieszczącego się w kraju, z którego mają być przywiezione zwłoki. Konsul wydaje zaświadczenie zezwalające na transport zwłok, pobierając przy tym opłatę konsularną w wysokości około 50 euro.
Sprowadzanie zwłok z zagranicy może być jednak utrudnione w szczególnych przypadkach. Jeżeli śmierć była spowodowana chorobą zakaźną to muszą upłynąć 2 lata, aby starosta czy prezydent miasta mógł wydać pozwolenie na sprowadzenie ciała. Utrudnienia wystąpią także gdy zgon nastąpił z przyczyn nienaturalnych lub gdy okoliczności śmierci są wyjaśniane przez policję lub prokuraturę. Wówczas przywóz zwłok z zagranicy będzie możliwy dopiero po uzyskaniu zgody prokuratora właściwego ze względu na miejsce zgonu. Oczekiwanie na takie pozwolenie może trwać od 30 dni, nawet do sześciu miesięcy.
Jeżeli więc musimy sprowadzić zwłoki z zagranicy to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy pogrzebowej, która posiada licencje na wykonywanie wszelkich formalności związanych z transportem zwłok. Takie firmy stale współpracują z konsulatami i zagranicznymi urzędami, dzięki czemu załatwianie dokumentów jest dużo szybsze. To duże ułatwienie dla osób, które pogrążone w żałobie muszą zmierzyć się z szeregiem spraw do załatwienia przed pogrzebem.

Zobacz też: Przewóz zwłok z zagranicy | Epitafium Przewozy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *